Rok 2022 v skratke

Ďakujeme všetkým našim partnerom a darcom za Vašu podporu v roku 2022.

Aj vďaka Vám sa nám podarilo dosiahnuť krásne výsledky:

  • 100 rodinám sme pomohli v ročnom komplexnom programe,
  • 995 detí dostalo počas roka našu pomoc,
  • 620 rodín dostalo potravinovú pomoc,
  • 715 rodín dostalo humanitárnu pomoc,
  • 1280 hodín pracovali naši dobrovoľníci.

Naši úspešní rodičia

Juraj a jeho chalani bývali v jednoizbovom byte v jednej izbe. Počas absolvovania Ročného programu zmenili bývanie, dnes má každý svoju izbu, svoju posteľ, získali sprevádzanie, poradenstvo a najmä nové zručnosti od našich odborných poradcov. A tiež aj potravinovú a humanitárnu pomoc počas celého roka. A to vďaka tomu, že sami chceli spolupracovať a dosiahnuť v živote zmenu k lepšiemu.

Do náročnej životnej situácie sa môže dostať každý z nás. O čosi ťažšie to však majú jednorodičia, ktorí na výchovu detí zostali sami. S Helenou Brillovou zo Spiša sa život nemaznal. Kvôli dlhodobým zdravotným problémom si nevie nájsť prácu a finančne zabezpečiť svoju rodinu. Avšak aj v tej najťažšej situácii sa snaží byť optimistická a nebojí sa požiadať o pomoc iných.

Príbeh pani Michaly Vasiľovej si môžete pozrieť v rozhovore na TA3 v minúte 11:50. Po náročnom rozvode ostala sama s deťmi a vďaka pomoci od JEDEN RODIČ počas 12 mesiacov v komplexnom odbornom programe sa jej podarilo významne zlepšiť život celej rodiny.

Spolupráce s partnermi

V Júli 2022 sme spustili projekt KOMPOD – Komplexná podpora jednorodičovských rodín na trhu práce. Je naším prvým celoslovenským projektom financnovaným vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Viac sa dozviete TU

BILLA Slovensko venovala 30 000 eur na pomoc jednorodičom. Ak zákazník urobil v ktorejkoľvek predajni BILLA Slovensko nákup v hodnote 20 € v Decembri 2021, automaticky bol odmenený žrebom Vianočnej lotérie. Za každý vydaný žreb spoločnosť BILLA venovala jeden cent na pomoc osamelým rodičom v núdzi, vďaka čomu projekt CHLEBODARCA mohol v roku 2022 podporiť jednorodičovské domácnosti. VIAC TU

S pomocou dobrovoľníčok sa nám podarilo v Marci pripraviť 120 balíkov pomoci, ktoré putovali na celé Slovensko. Ďakujeme partnerom a dobrým ľuďom, ktorí nám pomohli: BILLA Slovensko, Harmony Slovensko, Reckitt produktami Lovela, ADRA Slovensko. Mali sme ešte pár darčekov aj od Nadácia Orange a ľudí čo doniesli alebo poslali oblečenie na darovanie. Všetky balíky bezpečne až na adresu rodiny doručila Packeta Slovakia.

Nadácia Slovenskej sporiteľne nám poskytla 25 000 eur na nákup školských potrieb pre 250 detí z  jednorodičovských a rodín, ktoré sú registrované v komplexnom programe pomoci organizácie JEDEN RODIČ, n.o. Všetko o pomoci jednorodičom s návratom detí do školy sa dozviete TU.

Vďaka našej dlhodobej spolupráci s Packeta Slovakia sme mohli odoslať 250 balíčkov so školskými potrebami, umožnili sme našim jednorodičom posielať si balíčky s pomocou zdarma a pripravili sme pôdu pre zasielanie pravidelnej potravinovej pomoci stovkám rodín v núdzi. Celkovo za rok 2022 sme mohli odoslať 1618 balíkov pomoci v celkovom objeme 5771,8 kg.

Vďaka spolupráci s Nadáciou Orange sa nám podarilo vytvoriť novú funkčnú a responzívnu webstránku www.jedenrodic.sk. Nadácia Orange sa tiež dlhodobo spolupodieľa na realizácii komplexného odborného programu pomoci a aj v roku 2022 pomohla 10 jednorodičovským rodinám.

LOVELA aj v roku 2022 podporila našich jednrodičov drogériou a zorganizovala zbierku finančných prostriedkov na celom Slovensku. Z každého predaného výrobku išlo vo Februári a Októbri 2022 0,15 centov na podporu jednorodičov na Slovensku.

Vďaka grantu od Active Citizens Fund – Slovakia sme vytvorili pre našich registrovaných jednorodičov klientskú zónu „Môj život a ja“. Nájdu tam zaujímavé témy ako napríklad rodičovské práva, dlhy, uplatnenie na trhu práce, osobné financie a iné. Priebežne dopĺňame obsah. Vstup do zóny ma každý jednorodič, ktorý sa registruje cez našu webstránku.

Naše úspechy a ocenenia

Na unikátnej Mape sociálnych inovátorov, ktorú vytvorila Nadácia Pontis v spolupráci s Ashoka CZ&SK, nájdete až 461 osobností. Každý z nich je iný, no všetkých spája vôľa prispievať k pozitívnym zmenám v našej spoločnosti. Medzi nimi nájdete aj Evu Markovú, zakladateľku a riaditeľku JEDEN RODIČ, n.o. >>Spoznajte ich na www.mapainovatorov.sk.

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom z tímu JEDEN RODIČ a ďakujeme Bratislavskému dobrovoľníckemu centru za podujatie Srdce na dlani 2022, kde sme boli nominovaní. Vážime si prácu každého dobrovoľníka a do našej práce vkladáme skutočné celé srdce. Postúpili sme do národného kola!

JEDEN RODIČ, n.o. v spolupráci s BILLA Slovensko a Nadáciou Slovenskej Sporiteľne zrealizoval už tretí okrúhly stôl na tému „Ako podporiť vznik novej schémy štátnej podpory jednorodičovským rodinám„. Jedným z hlavných bodov diskusie bolo nájsť spôsob ako podporiť vznik dávok na podporu bývania a iných životných potrieb pre jednorodičovské rodiny v núdzi.

Naše podujatia

Podarilo sa nám zorganizovať stretnutie s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Stretnutie sa uskutočnilo v Materskom centre Pastierik, ktoré patrí medzi členov Únie materských centier Slovenska. „Práve som sa stretla s matkami samoživiteľkami, teda s ľuďmi, ktorí majú naozaj objektívne ťažkú situáciu. Vláda minulý týždeň predstavila balíček opatrení, kde sú dobré prvky, ktoré vítam,“ oznámila prezidentka tesne po stretnutí. „Musím však konštatovať, že tento návrh zatiaľ opomína určité skupiny obyvateľov.“ upresnila Čaputová. Viac si prečítate TU.

Na charitatívnej vernisáži  BUDE AKO NEBOLO II sme dražili drevené kolieska. Mohli sme vidieť diela od 46 významných slovenských výtvarníkov. Zisk z aukcie diel sa rozdelil medzi dve neziskové organizácie – JEDEN RODIČ, n.o. a Súčasť života, ktoré patrí pod @drevenokoliesko. Fotografie z podujatia TU.

Projekt ČAS PRE DETI mal v roku 2022 veľký úspech. Pre deti nie je nič dôležitejšie ako čas strávený s rodičmi. Vďaka podpore dakujeme.sk sme zrealizovali sériu stretnutí jednorodičovských rodín #časpredeti.

Aj o tom, ako by mala vyzerať aktuálna pomoc štátu pri náraste cien pre osamelých rodičov s deťmi, a kde dlhodobo v pomoci rodičom zlyháva, sa redaktorka Televízia JOJ Lucia Stráňavová rozprávala s Evou Markovou z organizácie JEDEN RODIČ.

Podporte nás aj v roku 2023. Darujte pravidelne a dajte pomocnú ruku jednorodičom.