7 rád ako sa nezblázniť, keď viem že som sám

Každý deň má 86 400 sekúnd. Niektorí ľudia stíhajú počas dňa viac, iní menej. Mať čas pod kontrolou je túžbou každého z nás. Niekto si ho vie ustriehnuť, iný nie.  Častokrát sa stáva, že chaos pilotuje náš život, a to hlavne ten súkromný.

Ste na dennodenné životné povinnosti sami? Alebo ste mamy a otcovia, ktorí sami vychovávajú svoje detí? Cítite, že nemáte právo na vlastný život, že sa musíte obetovať pre deti? Opak je však pravdou. Normálne je, myslieť na seba, mať svoje súkromie a čas pre seba. Vtedy viete dokázať veľa aj pre vaše deti. Čo treba urobiť? Dajte sa do kľudu, vaše deti chcú mať pohodovú mamku alebo tatka. Ak to tak nemáte, prinášame vám pár rád ako sa pokúsiť tento stav zmeniť.

Ako sa nenechať využívať

Efektívne využívanie času rozhodne neznamená iba zadávanie si úloh do kalendára v mobile, alebo zakúpenie si diára. Je toho oveľa viac. Primárnou súčasťou zmeny v živote je nastavenie mysle. Musíte vedieť, kto ste, aké sú vaše hodnoty, na čom vám záleží a aké sú vaše ciele. Jednoducho sa to povie, ťažšie sa to realizuje. Viem!

Keby sme sa túto otázku spýtali ľudí, 90% by odpovedalo, že priorita je rodina. Pritom veľa času trávia v práci alebo prácou, ale kvôli tomu, aby zabezpečili deti. Otázka je, či deti chcú byť radšej s rodičmi alebo mať nové oblečenie. Každý deň sme pod obrovským tlakom, obzvlášť my jednorodičia.  Treba stihnúť rodinu, deti, prácu, domácnosť, krúžky a tak stále odookola, len kde sme my? Ak sa chceme pohnúť z miesta, tak si ešte aj sami pridávame nové úlohy a povinnosti. Často sa stáva, že celý deň od rána do večera sme v jednom kolotoči a večer s pocitom vyčerpania padáme na do postele. Niektorým možno pri tom napadne otázka: „A čo som vlastne počas dňa urobil/a pre seba?“ Ak si na túto otázku nevieme odpovedať, musíme niečo zmeniť.

Ako z bludného kruhu von

V prvom rade je dôležité začať plánovať deň už večer. Sadnite si večer na chvíľku za stôl a napíšte si zoznam úloh, ktoré chcete zajtra urobiť. Je dosť možné, že po piatich minútach budete mať zapísaný celý papier. Bohužiaľ, nemôžete stihnúť všetko a preto sa pokúste naozaj na váš deň pozrieť realisticky, nepreceňujte sa. Kľúčom je zorganizovať si svoj deň múdro.

1.Píšte si svoj zoznam úloh každý večer. Pravidelne!

Keď nás chaos totálne ovládne a nevieme, kde nám hlava stojí odporúčam, vypísať sa na čistú A4-ku. Myslíte na to, čo potrebujete dokončiť a pomaly píšte jednotlivé úlohy na papier. Za pár minút máte papier zaplnený a zažívate pocit úľavy. Uľavilo sa vám, pretože ste myšlienky dostali konečne z hlavy von.

2. Úlohy vždy začínajte slovesom

Všetko čo potrebujete, je písať svoje úlohy s akčným slovom na začiatku. Ideálne veľkými písmenami, aby sa vám vo vašom zozname úloh dobre orientovalo. Napr. CVIČIŤ každé ráno – 30 minút.

3. Označte dve najdôležitejšie úlohy

Hneď ako si svoj zoznam úloh každý večer napíšete, pozrite sa naň a položte si otázku: „Ktoré dve úlohy fakt musím zajtra urobiť, aby som bol/a so sebou spokojná/ý?“ Inými slovami, ktoré úlohy vo vašom zozname úloh sú skutočne dôležité? Keby ste mali čas na vykonanie iba jednej jedinej úlohy, ktorá by to bola? Ak si nie ste istý, choďte na to takto… Ktorá úloha sa vám zdá najťažšia? Ktorá sa vám zajtra fakt nechce urobiť? Dajte si vedľa nej výkričník a zajtrajší deň začnite práve s ňou. Žiadny Facebook, žiadny Instagram, žiadna ranná kontrola emailov,  žiadne telefonovanie, žiadne chattovanie na zoznamke. Sadnite si za stôl a začnite pracovať.

4. Rozlišujte medzi úlohou a projektom

Je dobré, ak si projekty alebo zložitejšie úlohy rozdelíte na niekoľko ďalších úloh. Rozkúskovanie projektov na jednotlivé úlohy uľahčí urobiť prvý krok. Umožní vám vykročiť. A vykračuje sa oveľa jednoduchšie, ak presne viete, akú konkrétnu úlohu máte vykonať. A ako? Použite na to obyčajný sedliacky rozum. Keď máte všetky úlohy v rámci zložitejších úloh alebo projektov jasne vypísané, pomáha vám to sústrediť sa. Sústrediť sa na jednu konkrétnu vec, krok, činnosť, akciu… Neodkladáte veci na neskôr, pretože je vám jasné, čo presne teraz chcete alebo musíte urobiť.

5. Zapisujte si čas

Myslím si, že jeden z dôvodov prečo človek nestíha je ten, že nevie dobre odhadnúť čas, koľko bude trvať úloha. Každé ráno si zvyknite k vašim úlohám písať čas. Skúste odhadnúť koľko vám bude úloha trvať: 5min, 30min, 60min atď… Následne začnite postupne na úlohe pracovať a keď ju dokončíte, zapíšte si, koľko času vám skutočne zabrala. Bol váš odhad správny?

6. Všetky úlohy patria do kalendára

Kalendár by vám mal slúžiť ako dokonalý prehľad o tom, ako trávite svoj čas počas dňa. Ak ho trávite prácou, napíšte si to tam. Ak s rodinou, napíšte to tam. Ak sa venujete sebe, tak to majte v kalendári. Ak to takto urobíte, nemôže sa vám stať, že budete frustrovaná/ý že niečo nestihnete prípadne zabudnete. Existujú aplikácie prepojiteľné s emailom a kalendárom, aby ste šetrili čas už pri zapisovaní úloh doň. Hľadajte čo vyhovuje práve vám.

7. Odmeňte sa

Byť jednorodičom si vyžaduje aplikovať do života niekoľko dôležitých vecí a jedna z nich je, naučiť sa pochváliť sa a odmeniť seba. Čím dlhšie budete jednorodičom, tým viac si uvedomíte, že ak sa nepochválite za vykonanú vec sami, tak vás nikto iný nepochváli. A potom ak sa nepochválite, tak bude frustrovaná/ý. A tak ďalej….a sa možno ani nespamätáte a budete v depresii. Poznám to, prešla som si tým. Preto: pochváľte seba a odmeňujte sa.  Môžete napríklad spraviť to, že si úlohy bude bodovať. Najdôležitejšia úloha na vašom zozname úloh je hodná 10 bodov. Musí to byť niečo, čo vás alebo váš deň, projekt výrazne posúva ďalej. Úlohy, ktoré sú síce fajn, ale neposúvajú vás nejak extrémne k cieľu ohodnoťte 5-kou. No a bežným úlohám typu zavolať a objednať deti k zubárovi,… atď. priraďte jednotku alebo dvojku – podľa toho ako to cítite. Na konci dňa si spočítajte koľko bodov ste dosiahli. Kde je tá mágia? Mágia je v tom, že si vaše skóre budete zapisovať, každý jeden deň. Prirodzene vás to bude motivovať k tomu, aby ste sa zlepšovali, aby ste si vyberali iba dôležité (ťažké) úlohy a aby ste jednoducho dosiahli čo najvyššie skóre. Každý večer si nastavte pripomienku na telefóne, aby ste si skontrolovali seba, ako sa vám darilo. Odškrtajte si všetky úlohy, ktoré sa vám podarilo urobiť. Na konci týždňa, v nedeľu večer sa opäť pozrite, ako sa vám darilo. Snažte sa zo svojho zanedbávania seba vyvodiť určité dôsledky. Napríklad, ak sa vám nedarí, zakážte si chodiť na sociálne siete, odinštalujte si aplikáciu v telefóne, zakážte si pozerať tv, zakážte si telefonovať s kamoškou o ničom, alebo nepôjdete do krčmy na pivo,……proste odstráňte zo života to, čo vám kradne čas. Ak ste boli naopak úspešný, odmeňte sa. Nemusí to byť nič materiálne, keď na to teraz niet peňazí. Odmena môže byť aj to, že sa pôjdete prejsť a budete sám/a zo sebou.

Jednorodičia, potrebujete pomoc? Ozvite sa.

Ak ste jednorodič a potrebujete pomôcť, poprosíme vás o registráciu a vyplnenie prieskumu čo najpodrobnejšie.

Registrovať sa >