Nápady na prvé Vianoce pre jednorodičov

Vianoce sú úchvatným obdobím, najmä pre deti. Rodičia sú pod tlakom posledných príprav na sviatky a výziev z rozhodnutí, či zaplatiť bývanie, úver alebo za čo nakúpiť na štedrovečerný stôl. A v neposlednom rade, kde vaše deti strávia deň Vianoc.

Ak prežívate prvé Vianoce ako jednorodič, možno sa budete cítiť trochu skľúčene, osamelo alebo neisto.
Aby sme vám trocha pomohli, požiadali sme o radu ostatných jednorodičov. A tu sú ich odporúčania a návrhy.

1. Vytvorte si nové tradície

Rodiny oslavujú Vianoce rôznymi spôsobmi a v priebehu rokov si vytvoríte rutinu.  Táto úplne nová životná situácia, keď ste hlavou rodiny sám, spôsobí, že možno nebudete chcieť pokračovať v starých tradíciách aké ste mali doteraz. „Vytvorte si nové tradície a s nimi prídu aj nové spomienky.“
To by neboli Vianoce, keby neobsahovali dobré vianočné jedlo. A ak sa budete cítiť dobre, mohli by ste dokonca nechať deti rozhodnúť sa, čo chcú na štedrú večeru jesť. Pri pečení koláčov a perníkov zapojte aj svoje deti.  Urobte si toto obdobie pohodové, smejte sa čo najviac. Nevadí, že deti to neurobia tak dokonalo, ale nebudú sa aspoň nudiť a aj im v hlávkach budú chodiť iné pekné myšlienky.

Tak ako vy, tak aj vaše deti potrebujú nové podnety, nové myšlienky a pekné nové spomienky.
Urobte si Štedrý deň ešte magickejším.  Ak nemáte chuť, nemusíte mať škrobený Štedrý deň. V prípade, že máte chuť na gaučing, alebo chill out Vianoce, tak sem s nimi. Zapnite si dobrý film, komédia vám isto vylepší náladu. Zahrajte si spoločenskú rodinnú hru. Obklopte sa vlastnoručne urobenými dobrotami. A vychutnávajte si to.

Nové tradície nemusia byť finančne náročné, ani trblietavo dokonalé, ale skôr dbajte na to, aby ste mali počas tohto dňa pohodovú náladu.

2. Urobte si dohodu s druhým rodičom.

Ako nám povedal jeden z rodičov, je dôležité pamätať na to, že „Vianoce sú viac ako jeden deň“. Ak máte stále problém v pokoji komunikovať s ex, Vianoce môžu byť obdobím, kedy sa zmena k lepšiemu môže začať.
Ak na Štedrý deň nebudete s vašimi deťmi deň, skúste si zavolať a ubezpečiť sa, že im je dobre.
Ak ste sami, využite čas pre seba. Počas roka nemáte ani sekundu času pre svoje JA a tak sa aspoň na chvíľku rozmaznávajte. Ak vám to hneď nepôjde nezúfajte, chce to čas. Byť jendorodičom je vaša nová úloha a chce veľký kus sebakontroly. Prípadne, sa pripravujte na návrat svojich detí alebo na dohodnite s priateľmi a rodinou.

„Zapamätajte si, dnes neexistujú slová mám právo, toto je nesprávne, alebo nefér. “

Ak vás nebodaj trápi, že vás ex kúpil/a deťom drahšie darčeky ako vy. Pamätajte: najdôležitejšie je to, že vaše deti majú zábavné a šťastné Vianoce a spoločné trávenie času vytvorí nové spomienky, ktoré oni potrebujú.
A nakoniec, ak sa vám nepodarilo dohodnúť sa s expartnerom/partnerkou, nezúfajte. Chce to čas. Vy si zachovajte pokoj.

3. Požiadajte o pomoc priateľov alebo rodinu.

Nemajte pocit, že musíte urobiť všetko sami.  Alebo, že musíte dokazovať okoliu, že vy to dáte. Ak máte pocit hanby, tak ho hneď teraz zahoďte. Nájdite si niekoho s ktorým môžete nakupovať na Vianoce, alebo prijímať pomoc od ostatných.  Viac rúk, viac pomoci.
Ak sa cítite zle, a chcete byť sami, doprajte si tento smútok, ale dávajte si pozor , aby netrval príliš dlho. Čím skôr otočíte list, tým to bude pre vás a aj vaše deti lepšie.

4. Užite si chvíle

Každé Vianoce sa budú líšiť, takže si vychutnajte chvíle, keď k nim dôjde. Nemyslite na to čo bolo, to sa už nevráti. Spoločné trávenie času pomôže vytvoriť úplne nové a pekné spomienky.

Pamätajte si: „ Radosti z Vianoc nie sú veci, ktoré plánujete alebo kupujete. Ale to, keď sa okolo vás smejú deti alebo vaši blízki, či už priatelia alebo rodina… to je dar, ktorý sa nikdy nedá kúpiť!“

5. Menej je viac a radosť si nekúpite.

Radosť sa nedá kúpiť. Napriek širokej ponuke tovaru z obchodoch, verte radosť neviete vyčarovať ani kúpiť. Ak chcete byť v pokoji a naučiť sa radosti, majte svoje výdavky pod kontrolou. Zamerajte sa na menšie darčeky, možno bude stačiť iba jeden darček a prípadne aj vlastnoručne vyrobený, vtipný. Toto obdobie je vhodné na návrat ku kreativite.

Najdôležitejšie je, snažte sa vyhnúť pokušeniu brania spotrebných úverov a spadnutia do dlhov. Vianoce je čas, ktorý trávite spolu s blízkymi. Spoločne strávený čas si vaše deti pamätajú.

6. Postarajte sa o seba.

V neposlednom rade, myslite aj na seba. Mnohí rodičia povedali, že až časom zistili, že na to aby boli ich deti a rodina v pohode, museli sa oni najprv dostať do pohody. Takže, jednorodičia, ste na prvom mieste. Prvé čo vám v lietadle rodičom ukážu je ako nasadiť záchrannú masku sebe a až potom svojim deťom.

Predovšetkým urobte to, čo je pre vás v tejto chvíli osobne správne.  Teraz sa to môže zdať ťažké, ale pôjde to, bude to jednoduchšie.

Prajeme vám pokojné a pohodové vianočné sviatky.

Tím JEDEN RODIČ