Šetrenie – mýtus alebo potreba?

Súčasná ekonomická situácia (rast cien energií, základných potravín, tovarov a rast úrokových sadzieb úverov) donútila snáď každého z nás zamyslieť sa nad tým, kde a na čom by mohol v domácnosti ušetriť. Špeciálne v prípade jednorodičov, ktorých výška príjmu závisí od obmedzených možností uplatniť sa na trhu práce, je šetrenie nákladov na domácnosť každodennou témou. Vyžiť z jedného príjmu, poskytnúť pritom starostlivosť a aspoň základné potreby sebe aj deťom je naozaj umením.

Šetrenie je v súčasnej dobe veľkou a aktuálnou témou. Nie len v súvislosti s globálnym vývojom ekonomiky, ale aj v súvislosti s environmentálnymi témami.

Jednorodičia majú však často existenčné problémy aj bez toho aby prebiehala kríza ekonomiky akéhokoľvek druhu a z akejkoľvek príčiny.  Sú sami na starostlivosť o deti, na zabezpečenie príjmu a hospodárenie s ním. Sú unavení už len z toho slova „ŠETRIŤ!!!“. Každodenný stres s obavy či zvládnu nápor povinností a tlaku na domáci rozpočet, nepridáva na psychickom ani fyzickom zdraví.

Veď neplytvajú, platia len najnutnejšie výdavky a aj na tie často neostáva dostatok peňazí. Niekedy sami nevidia východisko. Často si teda pokladajú otázky :

Naozaj je šetrenie také dôležité?

Znamená šetrenie naozaj viac peňazí v domácnosti?

Do kedy a na čom všetkom by sme mali ešte šetriť?

V prvom rade by bolo dobré zmeniť prístup k šetreniu. Spokojnejší určite budeme, ak budeme k šetreniu pristupovať nie ako k niečomu čo nás obmedzuje a často nevidíme želaný efekt, ale ako k systému efektívneho používania peňazí, ktoré máme k dispozícii. Tlak na domáci rozpočet nevyriešime stresom ale racionálnym uvažovaním. Je dobré si uvedomiť, že každá situácia má riešenie. V strese ho ale nedokážeme vidieť.

Takmer každý z nás pozná základné pravidlá ako ušetriť v domácnosti.

  • Uprednostňujeme sprchu pred kúpeľom.
  • Pri umývaní zubov nenechávame tiecť vodu.
  • Perieme na nižších teplotách.
  • Do rýchlovarnej kanvice dávame len potrebné množstvo vody.
  • Vieme, že vodný kameň najlepšie odstráni obyčajný ocot alebo jedlá sóda.
  • Nevaríme na všetkých platničkách/horákoch súčasne.
  • Pravidelne vymieňame vrecká vo vysávači, lebo vieme že plné vrecko znamená vyššiu spotrebu energie.
  • Nenechávame nabíjačky na mobily v zásuvkách.
  • Zrušili sme pevnú linku a z domu, kde máme prístup k internetu využívame volanie prostredníctvom mobilných aplikácií.
  • Vieme že notebook spotrebuje až trojnásobne menej energie ako pevný počítač.
  • Ak potrebujeme do domácnosti nový spotrebič zameriavame sa na tie ktoré sú označené A, A+.
  • Zbytočne neotvárame chladničku, lebo vieme že časté otváranie zvyšuje jej spotrebu až o 75%.
  • Neumývame riady pod tečúcou vodou, ak je to možné obstaráme si umývačku.
  • Nekupujeme balenú vodu.
  • Nechodíme nakupovať často, hladní ani s deťmi a využívame všetky akcie obchodných reťazcov.
  • Urobili sme si audit všetkých zmlúv týkajúcich sa spotreby v domácnosti.
  • Evidujeme si všetky príjmy a výdavky.

….aj napriek tomu stále nie je v rodinnom rozpočte dosť peňazí. Do kedy teda máme šetriť? Má to vôbec nejaký význam?

Nie na všetkom a vždy je možné šetriť. Ak už v našom domácom rozpočte nevidíme priestor na čom ušetriť, prostredníctvom detailnej a systematickej evidencie príjmov a výdavkov vieme, že naozaj efektívne využívame finančné prostriedky ktoré máme k dispozícii, mali by sme sa na náš domáci rozpočet pozrieť „z druhej strany“.

Tak ako si plánujeme výdavky, je dobré si plánovať aj príjmy. Ak máme v domácom rozpočte vyššie výdavky ako príjmy, mali by sme sa zamerať práve na zvýšenie príjmov.  

Ako ale zvýšiť príjem do domácnosti, keď sa sám starám o malé dieťa, alebo o viacej detí?

Ak si nemôžeme z dôvodu starostlivosti o deti alebo vlastných zdravotných komplikácií, dovoliť pracovať na plný pracovný úväzok, skúsme sa zamerať na seba a svoje schopnosti. Každý človek v niečom vyniká.

Ak aj nedokážeme urobiť alebo vyrobiť niečo nové, celkom určite dokážeme vyrobiť nejakú vec alebo podať nejaký výkon krajšie, lepšie, rýchlejšie alebo dôkladnejšie ako ostatní. Popri každodenných starostiach sami seba ale nevieme vnímať ako niekoho výnimočného. Preto nám môže pomôcť naše blízke okolie. Už len každodenná príkladná starostlivosť o deti a domácnosť nie je samozrejmosťou. Je dobré si uvedomiť, že aj domáce práce ktoré sú pre nás rutinou môžu byť zdrojom našich príjmov. Prípadne nejaká záľuba, napríklad v ručných prácach. Tieto činnosti my sami vnímame ako rutinu. Ľudia v našom okolí nás však môžu upozorniť na to, v čom sme iný, možno lepší alebo šikovnejší – stačí sa opýtať.

Financovanie školení finančnej gramotnosti

Táto aktivita je financovaná z Grantových programov Nadácie NBS (www.nadacianbs.sk).

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na ekonom@jedenrodic.sk.