Ostali ste v živote sám, a pasujete sa so starostlivosťou a výchovou detí sami? Ste veľmi mladá mamička, otecko alebo máte po 30, 40 alebo 50 a ste stále zodpovedný za svoje neplnoleté deti? Ako sa postaviť čelom ku každodenným situáciám a ustáť ich? Ako nájsť to vhodné riešenie na vzniknutú situáciu alebo problém?
Alebo ste už vyčerpaný a rozhodli ste sa, že stačí iba prežiť….?
Podľa Štatistického úradu SR je na Slovensku skoro 150 tisíc domácností s jedným rodičom, pričom z tejto skupiny tvoria približne 90 percent mamy žijúce osamote so svojimi deťmi, zvyšných 10 percent sú otcovia. Títo rodičia sa snažia. Povzniesli sa nad stratou blízkeho alebo nad rozpadom rodiny, spoločenským ponížením, krivdou, ohováraním prípadne zavrhnutím okolia. Čo ich však ohrozuje najviac je pokles životnej úrovne, strata príjmu do rodiny, neočakávané výdavky a zhoršujúci sa zdravotný stav. A aktuálne aj politicko-spoločenská situácia v Európe a tým zvyšujúce sa náklady na život.
Ak je rodič na výchovu a starostlivosť o deti sám, pravidelne musí rozložiť svoje sily medzi rodinu a prácu. Ak ho nemá kto aspoň na víkend vystriedať, o to viac musí myslieť na seba. Títo rodičia idú na plný výkon. Majú dni, kedy sa usmievajú, aj také kedy im je naozaj ťažko. Ale ani jeden z nich sa nevzdáva. Rozhodli sa pre pozitívnu životnú stratégiu. Opýtala som sa niekoľkých mám a otcov ako to majú.
Začiatky sú ťažké…..
Prišlo to nečakane. Tvrdí každý, ktorého prekvapil odchod blízkeho – či už rozvod alebo smrť partnera. Ak ste sa zo dňa na deň stali rodičmi – jednorodičmi, samoživiteľmi, alebo sa cítite osamelo, nezúfajte. Úvodný hnev dokáže poriadne skomplikovať situáciu. Treba si však uvedomiť, že toto celé prejde, je potrebné veľmi vyhodnocovať dôležitosť situácii a vydržať. Prídu aj veselé a pekné dni. Sťažovanie sa iným, alebo vypisovanie svojich bolestí na sociálnych sieťach, prípadné hejtovanie inej osoby absolútne nepomáha.
„Čím skôr akúkoľvek zmenu prijmete, tým skôr Vám bude ľahšie. Následne si treba rozmyslieť čo vlastne chcete, pomenovať si dôležité úlohy a postupne ich realizovať. “
Žijeme v krajine, kde pre produktívnych rodičov nie je miesto na akúkoľvek úľavu, bonus či pomoc od štátu alebo systému. Ak máte šťastie a váš zamestnávateľ má pre vás nejaké benefity, lebo ste osamelý rodič , tak sa ho držte. Je však veľa takých, čo si musia pomôcť sami. Pozrieť sa zoči voči realite, vysporiadať sa s tým a vyhrnúť si rukávy. Dobré je obklopiť sa ľuďmi čo vás budú inšpirovať vo chvíľach vašej nestálosti a vnútornej slabosti.
Karolovi (43) z Košíc sa situácie spustili naraz. Diagnostikovali mu rakovinu prostaty. Do toho manželka zahlásila „Chcem sa rozviesť, mám iného…“. A jediné, čo ho držalo nad vodou, boli jeho 7-ročný syn a práca. Prekonal to, sústredil sa na podstatné. Seba, syna a prácu. Pre neho bola práca v náročnom období barlička, vďaka ktorej to dokázal prekonať.
Erika (45) z Dunajskej Stredy v tej danej chvíli zapla autopilota, „natankovala“ adrenalín a fungovala na 110 percent, pretože jednoducho musela. Ako sama hovorí: „Mám to v génoch. Spustil sa mi materský inštinkt a pocit zodpovednosti.“ Automaticky prepínala medzi rodinou a prácou.
Danielovi (44) zo Žiaru nad Hronom manželka zomrela. Zo dňa na deň sa musel vysporiadať so stratou blízkej osoby. Nedokázal sa naplno sústrediť v práci, na jeho povinnosti. Neustále sa zamýšľal nad tým, čo musí doma ešte stihnúť, vybaviť a zariadiť, aby dcére nič nechýbalo. Mal v práci „pohyblivú“ pracovnú dobu. Zamestnávateľ si ju však vysvetľoval tak, že bude v práci aj „spávať“. Predtým dokázal vykonávať činnosť aj za troch ľudí. Postupom času však sily ubúdali a on už nevládal ísť na plný výkon. Rozhodol sa prácu zmeniť. Prijal pozíciu aj za nižší plat, hlavne aby získal viac času pre seba a svoju dcérku. Jeho priorita bolo celé toto obdobie ustáť. Dnes urobí čo má, nad ostatnými problémami v práci sa už viac nezamýšľa.
Alene (48) z Bratislavy bola veľkou oporou jej mama. Vďaka nej toto obdobie, keď boli deti menšie, zvládla dobre. Pracovala veľmi veľa a na pozíciách, kde sa nedalo nosiť si prácu domov. Bolo treba byť v kancelárii denne 8 – 9 hodín. Svoje rozhodnutie vychovávať deti sama neľutuje. Deti mali popoludnia vyplnené krúžkami, či už v škole alebo mimo nich. O to viac si užili, keď boli spolu. Veľkou výhodou bolo, že deti nenavštevovali tradičnú základnú školu, a tak sa po večeroch nemuseli dennodenne moriť s domácimi úlohami.
Druhá fáza…..
Už ste to celé prijali a snažíte sa sústrediť na podstatné? Učenie sa novým návykom je o veľkej vytrvalosti a silnej vôli. Tú v sebe nemá každý. Pri fungovaní na plný výkon doma a rovnako aj v práci, bez ohľadu na seba, to bude mať zlé následky.
Karol na syna nezostáva sám. Viac času trávi s exmanželkou. Sám hovorí, že jeho situácia je asi jednoduchšia. Po rozvode si vedel prácu dopredu naplánovať. Má na ňu viac času a nemusí v nej riešiť súkromné veci. Vo chvíľach otcovských je v plnej prítomnosti otcom. Rovnako má dosť času aj sám na seba, byť mužom. Obdobie po rozvode mu výrazne pomohlo upevniť si pracovné sebavedomie. Teraz vie, že keď má čas koncentrovať sa na prácu, tak všetko ide jednoduchšie a dostavujú sa výsledky. Nevie sa ale vysporiadať s náročnými dňami. Nemá žiaden osvedčený recept. Nedokončená robota ho nenechá na pokoji. Dobre ale vie, že sa musí venovať aj sebe.
Erika robila na plný výkon, na 130 percent. Ale s odstupom času hovorí, že to nebolo dobré. Nikto to neocenil. „Uvedomila som si, že všetky ŽENY sme nahraditeľné. Ale to zistíme vždy až po …. Nikdy si to nechceme priznať v danom momente.“ Prácu si udržala a nemusela meniť ani zamestnávateľa, ani miesto. Vtedy bolo dôležité pre ňu aj jej dcérku, aby ich zabezpečila. Našťastie mala zamestnávateľa, ktorý chápal a akceptoval návštevy dcéry vo firme. Samozrejme, iba ak to bolo potrebné. V období jej častého „workoholizmu“ jej veľmi pomohla dcéra. Pragmatickými, dobre mierenými poznámkami, ju „upratala“, aby sa trošku uvedomila a žila aj pre seba samu a ich dve. „Dovoľte deťom vyjadriť ich názor na vás. Počúvajte ich, sú veľmi múdre… Aj keď to v prvom momente naše dospelácke ego nechce prijať.“ Deti nám nesmierne pomáhajú a inštinktívne ukazujú tú správnu cestu, východisko zo zdanlivo bezvýchodiskovej situácie. Keď už nevládala, pomohli jej priatelia. Ich súcitné ucho a pomocná ruka. V práci mala šťastie na dobrých kolegov.
Keď to, čo viete, nestačí….
Rýchla doba si vyžaduje rýchle prispôsobenie. Nové technológie, inovácie v práci. Prípadne medzinárodné spolupráce, kde časové pásma nepoznajú prekážky. Ocitli ste sa v situácii, že ste sa popri práci museli aj v niečom vzdelávať. Čas máme však len jeden, povinností a úloh stále pribúda. Rodičia radia: Všetko je dočasné a všetko je aj o vašom postoji. Vážte si seba a pokojne odkomunikujte svoje hranice. To čo vám je príjemné, a čo už nie. Potrebujete, aby ste boli v pohode.
Karol chcel zmeniť prácu, ale tá si vyžadovala aj prípravu na pohovor. Vtedy musel študovať veľa nových vecí a robiť zadania, ktoré dostal. Súkromný život na čas išiel bokom. Po hlavnej práci znova doma, po nociach, študoval a pracoval. Vedel, že to je časovo obmedzené obdobie. Nastavil sa tak, a zvládol to. Dnes má novú prácu za lepšie ohodnotenie.
Erika si robila vodičský preukaz kvôli práci až v 35-tich rokoch. Stala sa z nej vášnivá šoférka. Neskôr si urobila skúšky v Národnej banke ako finančný poradca. Snaží sa veci brať pragmaticky ako výzvu, že sa niečo nové naučí. Náročné dni sa snaží brať s humorom. Hovorí: „Kto niekedy nemal ťažký deň v práci, nikdy nepracoval!“. Patrí k ľuďom, ktorí svoj problém, napätie alebo stres musia vyrozprávať. Potom je jej lepšie. Možno aj preto ju nič vážne „nezožiera“ zvnútra. Zdravotné problémy nemá a s vtipom podotkla: „Celulitída sa tam tuším ešte nepočíta😊“.
Podľa Daniela, ak niekto vykonáva prácu, či už pre niekoho alebo vo vlastnom biznise 10 hodín denne, musí rátať s tým, že časom sa mu povinnosti doma nakopia a chod domácnosti bude vážne narušený. Nikdy to už nebude také, ako keď je úplná rodina a dvaja dospelí rodičia. Neustále sa musí vzdelávať. Snaží sa využiť to, čo sa doteraz naučil. Na kurzy veľmi čas neostáva a ani financie. Sebe sa venuje len po nociach.
Alena vidí, že najťažšie bolo oddeliť povinnosti manažérskej pozície, ktoré presahujú štandardný pracovný čas od času, ktorý chcete venovať deťom. Vo firme, pre ktorú robila, obchodníci pracovali najmä popoludní a večer, keď už bola s rodinou. Bola však ich podporou. Často jej volávali práve keď sa venovala deťom a prerušovanie bolo pre nich veľmi obmedzujúce. Dnes by už striktnejšie trvala na vyčlenení presného času na riešenie pracovných vecí. V tom čase však mať dobre platenú prácu bolo pre ňu dôležité, a tak „ochudobnila“ svoje deti. „Ale žiadna práca za to nestojí. Zvlášť ak je to mimo zmluvne dohodnutej pracovnej doby. Pokiaľ je to len trochu možné radím všetkým, aby našli riešenie, ktoré bude najprijateľnejšie pre vaše deti,“ dodáva Alena.
Ako to teda DAŤ…?
Univerzálny návod ako sa dostať z dna, z problémov jednoducho neexistuje. Situácie ktoré sa nám v živote dejú sú tak jedinečné, že konkrétne riešenia musia byť veľmi individuálne. Preto sme prišli aj s komplexným riešením pre jednorodičovské rodiny. Cez našu organizáciu máte možnosť získať odbornú pomoc a sprevádzanie počas jedného roka. Naši spolupracovníci sú pripravení sa vám počas celého roka venovať.
ALE pozor!
Skôr než sa rozhodnete napísať nám, alebo vyplniť si žiadosť o pomoc, treba si uvedomiť vlastnú mieru postoja k celej vašej situácii a mieru osobnej zodpovednosti.
Stačí urobiť málo na to, aby sme vám mohli pomáhať a spoločne počas jedného roka zmeniť celú vašu rodinnú situáciu. Potrebujete urobiť toto:
Radi vás podporíme a budeme sa vám venovať, spoločne s tímom JEDEN RODIČ hľadať riešenia, ale, vždy je to o VÁS. O vašom postoji k vašej životnej situácii, k tomu, čo sa vám deje. Na to, aby to zlé, náročné obdobie skončilo a celé sa to zastavilo je potrebné, aby si sa TY rodič rozhodol, rozhodla. Pretože keď to rozhodnutie neurobíš ty, nemôže ho za teba urobiť nikto iný.
Len TY to celé máš v rukách. Ak chceš dosiahnuť zmenu, potrebuješ prevziať zodpovednosť, vyhradiť si čas na SPOLUPRÁCU S NAŠIMI ODBORNÝMI PORADCAMI a ten čas investovať do seba. Aktívne s zúčastňovať stretnutí s nami, lebo len tak nastane zmena u teba, u tvojich detí a v tvojej rodine.
A ešte Ti povieme, že TY si to celé zaslúžiš a rovnako si to zaslúžia aj tvoje deti.
Počas Ročného programu pomoci nastane:
- Upracete si vzťahy.
- Rozhliadnite sa okolo seba a uvedomte si, kto a čo vám do života prináša. Nebojte sa vyškrtnúť neustálych sťažovateľov. Oni nehľadajú riešenia, vidia len problémy. Týchto odporúčame eliminovať.
- Porozprávate sa s rodičmi, blízkymi.
- Vysvetlite im svoj postoj k vašej situácii. Poproste ich, aby vás do ničoho netlačili, neobviňovali. Nech vám radšej držia palce.
- Obklopíte sa inšpiratívnymi ľuďmi.
- Tí vás naštartujú a motivujú. Mať vo svojej blízkosti ľudí čo vás vytiahnu hoc len o stupienok vyššie zo situácie v ktorej ste, sú tí správni.
- Zdôverujete sa niekomu, komu veríte.
- Berte do úvahy, že tí, čo vás len ľutujú, nie sú tí správni, ktorých potrebujete. Vtedy ostanete uväznení vo forme obete, a to vás nikam neposunie.
- Vytvoríte si systém podpory.
- Jednoducho: niečo za niečo. Jeden zo spôsobov, ktorý vám v konečnom dôsledku dokáže ušetriť peniaze. Vytvorte si sieť rodiny, priateľov a susedov, ktorí vám budú ochotní pomôcť v prípade núdze. Určite dokážete bártrovým spôsobom oplatiť ich láskavosť. Kým sú deti malé, ich stráženie môže predstavovať obrovské šetrenie vo vašom rozpočte. Výmenou za niečo iné dokážete tieto náklady zmierniť.
- Budete priamy a otvorený.
- Neuzatvárajte sa pred svetom. Nie ste jediný, je nás viac. Nikdy neviete kto sa vám zíde.
- Aktívne hľadáte riešenia z danej situácie.
- Rozmýšľajte ako to, čo je, zmeniť. Hoc by ste rozmýšľali 24 hodín a 7 dní v týždni, tak verte mi, raz to príde. Všetko si dajte na papier. Vypíšte zo seba všetko, čo potrebujete vyriešiť.
- Napíšete si svoje ciele a každý deň si ich nahlas čítate.
- Áno, každý jeden deň. Musíte si ich jednoducho „našróbovať“ do hlavy.
- Denne si urobíte zoznam úloh čo potrebujete urobiť.
- Len premyslené kroky vás dovedú k cieľu. Hlavne všetko dokončujte. Oddeľujte veci súkromné a veci pracovné. Robte len to, čo je vaše. Nerobte robotu za iných. Ak áno, dopredu to odkomunikujte a vypýtajte si za to odmenu.
- Máte svoje financie pod kontrolou.
- Urobte si finančný plán a každý jeden výdavok si značte. Majte prehľad o tom, na čo míňate, a toto si raz mesačne analyzujte.
- Stanovíte si finančný príjem.
- Stanovte si príjem aký potrebujete mať, aby ste to ustáli.
- Naučíte sa odmietať želania.
- Chce to pevnú vôľu, aby ste odopreli všetky tie želania od potomka, ktoré dokážu úplné rodiny svojim deťom splniť. Nemáte srdce odmietnuť, ale pritom viete, že situácia je značne komplikovaná. Musíte si vytvoriť alter ego. Kým to prvé „ja“ sa stará o dôslednú výchovu dieťaťa, to druhé spravuje jeho finančné prostriedky.
- Poistíte sa.
- Byť schopný ochrániť svoju rodinu v prípade zdravotného postihnutia by malo mať rovnakú prioritu, ako samotný rozpočet a sporenie. Životná poistka dokáže vášmu dieťaťu ponúknuť finančné zabezpečenie v nešťastnom prípade, ak by sa vám niečo prihodilo. Ak vám totiž vypadne váš jediný príjem, mohlo by to byť zničujúce. Nie je problém nájsť si pre vás čo najvýhodnejšie poistenie, ktoré bude chrániť váš príjem, pre prípad, že by ste ochoreli alebo museli byť hospitalizovaní.
- Vzdelávate sa.
- Zvyšujete si svoju pridanú hodnotu v danom odbore. Potrebujete, aby ste boli v niečom jedineční, alebo aspoň odborníci. Aby ste boli potrebný pre iných, v tom čo robíte. Ak ste sa na čas ocitli mimo trhu práce, budete musieť opätovne dokazovať, aké máte zručnosti, vyšperkovať svoj životopis a dať svojej kariére nový impulz. Ak sa potrebujte poradiť, choďte za personalistom u vás vo firme. Ak podnikáte, tak mentorov a koučov je plné Slovensko. Prvú hodinu majú zadarmo. Pozor na ich egá, zamerajte sa na ich pokoru. Pýtajte si ich výsledky, len tie za nich hovoria. Dajte si námahu a porozprávajte sa s ľuďmi ktorých koučovali. Ak sa potrebujete ďalej vzdelávať, bude to časovo aj finančne nákladné a to aj keby ste našli nákladovo najefektívnejšiu a najbezpečnejšiu voľbu pre vaše deti počas trvania školenia. Keď budete pracovať na scenári lepšieho zárobku, budete sa musieť vyrovnať s tým, že vám zostane menej času pre deti. Ale pomôže vám to finančne. Náklady budete zvládať jednoduchšie a pribudnú aj určité benefity, ktoré dokážu ovplyvniť vašu situáciu v dlhodobom horizonte.
- Naplánujete si čas.
- Mnohí si to ani neuvedomujú nakoľko dôležité je mať kontrolu nad svojím časovým rozvrhom. Flexibilita, ktorá umožňuje pracovať určité hodiny, buď ako práca na zmeny alebo práca z domu, znamená pre každého pracujúceho rodiča, najmä však rodiča samoživiteľa, výhodu, ktorá dokáže úplne zmeniť pravidlá hry.
- Za každú situáciu sa pochválite.
- Aj vy potrebujete počuť chvály. Ak nemáte šéfa, alebo klienta, ktorý vás zvykne chváliť, tak to robte sami. Vyžiadajte si hodnotiace stretnutia. Zo začiatku sú nepríjemné, ale uvidíte, posunú vás len vpred.
- Venujete sa sebe.
- Začnite cvičiť. Často počúvam, že nemám na to čas a ani peniaze. To nie je pravda! vstávajte skoro ráno a minimálne 30 minút denne cvičte. Obývačka je vaše cvičisko. Dokážete to aj vy. Myslite na to, že potrebujte cez telo rozprúdiť myseľ. Manuálne práce nezaberajú tak dobre. Potrebujete si upratať hlavu a získať nadhľad. Niekomu stačí beh, iní potrebuje zapojiť pravú aj ľavú hemisféru, aby v hlave ostalo čisto.
- Zdravo sa stravujete.
- Bledý, unavený a podvýživený nikoho nezaujmete. Potrebujete do seba dostať výživnú stravu.
- Chodíte spať do polnoci.
- Zdravý spánok je pre vašu myseľ veľmi potrebný. Spite v absolútnej tme. Vtedy myseľ najlepšie regeneruje. Vstávajte skoro ráno. Vtedy je čas len pre vás.
- Dáte si na všetko čas.
- Uvedomte si, že váš plán môže trvať aj roky. Ja som stále v procese. Už je to štvrtý rok a je to stále lepšie. Neverte rýchlym riešeniam, tie neexistujú.
Odkaz na záver pre ženy: Dovoľte si byť jemné, ženské!
Odkaz na záver pre mužov: Dovoľte si zastaviť sa a urobiť aj niečo pre seba!
autor: TÍM JEDEN RODIČ
Ak ste vyčerpali všetky Vám dostupné možnosti pomoci a neviete sa ďalej pohnúť z miesta, môžete požiadať o pomoc aj JEDEN RODIČ, n.o. a s pomocou našich odborníkov a dobrovoľníkov sa budeme snažiť pomôcť Vám nájsť správnu cestu. Zaregistrujte sa u nás a požiadajte o pomoc.