Prvý celoslovenský prieskum jednorodičov a nový semafór riešení
Nezisková organizácia JEDEN RODIČ dnes, v rámci projektu Silný hlas osamelých rodičov, predstavila výsledky prvého celoslovenského prieskumu jednorodičovských domácností na pôde NR SR. Pozvaní boli nielen poslanci NR SR, ale aj zástupcovia štátneho, neziskového sektora aj samospráv. Cieľom bolo predstaviť im výsledky prieskumu, ktorý bol prvýkrát vôbec vykonávaný v jednorodičovských domácnostiach po celom Slovensku. Mal za úlohu zmapovať potreby jednorodičov priamo od nich. Súčasťou podujatia bolo aj predstavenie tzv. „semaforu riešení“ a podpis spoločnej deklarácie s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Erikom Tomášom, ktorej cieľom je presadiť konkrétne systémové opatrenia na zlepšenie situácie jednorodičov a ich detí. Ten už na začiatku svojho vystúpenia pripomenul, že spolupráca s n.o. Jeden rodič sa začala auditom súčasných existujúcich legislatívnych úprav a možností, ktoré môžu jednorodičia čerpať a pripomenul, že podľa dát rezortu až 60% rodičov, ktorí na to majú nárok nevyužíva inštitút náhradného výživného.
Zmapované potreby a výzvy
Unikátny prieskum, do ktorého sa zapojilo 1 173 jednorodičov zo všetkých krajov Slovenska, priniesol niekoľko alarmujúcich zistení. Najviac, až 47,68% jednorodičov má jedno dieťa. A najviac detí bolo vo veku od 7 do 14 rokov. Práve preto apeluje n.o. JEDEN RODIČ na prehodnotenie opatrení, ktoré sú viac nastavené na mladšie vekové kategórie.

- 38 % rodičov nepoberá žiadne výživné na dieťa – dôvodom je najčastejšie nezapísanie otca v rodnom liste, neplatenie druhého rodiča, prebiehajúce súdne konania, či oprávnený strach z násilia.
- 22,8 % jednorodičov žije v komerčnom nájme, čo pre nich vytvára nestabilné bývanie a často nedostupné. Jednorodičia sa stretávajú s diskrimináciou a doslova nemožnosťou nájsť nájom za rozumnú cenu.
- 47,2 % rodičov zažilo diskrimináciu pri hľadaní práce, len preto, že sú sami s deťmi. Bežnou súčasťou pracovných pohovorov boli otázky, ako: Kto vám postráži deti keď budú choré?
- Diskriminačné správanie uvádzajú ako bežné aj v zamestnaní. 38,7% jednorodičov uviedlo znevýhodňovanie na pracovisku z dôvodu jednorodičovstva, ktoré často hraničilo až so šikanou.
- Otázka práce je pre jednorodičov kľúčová. Až 33,8% hľadá flexibilnú pracovnú dobu a 21,5% chce prácu z domu.
- 51,8 % rodičov nedokázalo umiestniť svoje dieťa do materskej školy kvôli nedostatku kapacít.
- 84,1% jednorodičov sa cíti osamelo a túžia po podporujúcej komunite, čo označila riaditeľka n.o. JEDEN RODIČ za príležitosť aj pre Poradne komplexnej pomoci – nového plánovaného národného projektu v spolupráci s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.
- 57,5% jednorodičov uvádza podľa prieskumu aj vysokú mieru záujmu o vzdelávanie, najmä v oblastiach rodičovských zručností, sprevádzanie z krízy po rozpade rodiny 78,1% aj o školenie, ako komunikovať s druhým rodičom 59%.
Riešenia, ktoré dávajú nádej
Riaditeľka organizácie Eva Marková zdôraznila, že napriek závažným problémom existujú riešenia. Organizácia preto vypracovala „Semafór opatrení„, ktorý jasne pomenúva osamelými rodičmi najpreferovanejšie oblasti na zmenu:
- V krátkom časovom horizonte navrhuje JEDEN RODIČ komplexné sociálne poradenstvo po vzore ročného programu pomoci jednorodičom, ktorý už úspešne otestoval v praxi. Tiež vidí zmysel vo vytvorení tzv. Atlasu jednorodičovských domácností, zrýchlenie posudzovania sociálnych dávok a vytvorenie siete komunitných jednorodičovských centier pre rodiny.
- V strednodobom horizonte považuje za reálne ukotvenie statusu jednorodiča v legislatíve, právo na prednostné prijatie dieťaťa v škôlke, daňové zvýhodnenie jednorodičov po vzore iných európskych krajín a vytvorenie služby dočasnej starostlivosti o dieťa.
- Najdlhší časový horizont si bude vyžadovať flexibilita pracovného času, regulácia nájomného bývania pre osamelých rodičov aj núdzové bývanie pre jednorodičovské rodiny.
Eva Marková zároveň pripomenula zúčastneným aj ekonomický aspekt. Ak by štát efektívne pomáhal jednorodičom vrátiť sa na pracovný trh, mohol by ušetriť ročne takmer miliardu EUR na dávkach a zároveň získať približne 60 mil. EUR na daniach z príjmu. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš opakovane zdôraznil, že spoločným cieľom je dosiahnuť, aby opatrenia neboli zneužívané a neviedli k tomu, aby bolo jednorodičovstvo špekulatívne výhodné.
Spoločný záväzok: deklarácia so štátom
Na záver podujatia podpísal minister a riaditeľka n.o. JEDEN RODIČ Deklaráciu práv jednorodiča, ktorá hovorí o spolupráci pri podpore systémových riešení.
„Rodič sa často snaží zo všetkých síl, ale je vyčerpaný a na všetko sám. Naším cieľom je, aby deti nežili pod stresom, nepreberali nesprávne vzory správania a rodič dostal pomoc včas,“ povedala Eva Marková. „Prekvapivo veľa otcov je súčasťou týchto domácností a zaslúžia si rešpekt i podporu.“