Dôležitosť kvalitnej sebaprezentácie na pracovnom pohovore

Chystáte sa na pracovný pohovor a už viete, že Vás budú čakať otázky typu „Povedzte nám niečo o sebe“. Sebaprezentácia predstavuje príležitosť a dôležitá je príprava na každý pohovor.

Táto otázka rozhodne príde. A ak chcete zamestnávateľa osloviť poradíme Vám ako sa pripraviť.

Drvivá väčšina ľudí pracovné pohovory nemá v láske. Predstavujú povinnosť, ktorú musíme absolvovať ak sa chceme predstaviť a uchádzať sa o pracovné miesto. Bez ohľadu na to o aké miesto sa jedná je pochopiteľné, že zamestnávateľ sa spolieha na to aký dojem v ňom uchádzač zanechá.

Pre bežného človeka to však môže byť stresujúca skúsenosť. Veď si to predstavme, v pokoji si pracujeme, mailujeme, telefonujeme, riešime veci doma a zrazu od nás niekto chce aby sme hovorili o sebe, svojej práci, skúsenostiach, hodnotách či potrebách.

Ak sa Vám už teraz pri tej predstave zviera žalúdok, patríte k väčšine bežnej populácie. Ale nezúfajte, spolu to zvládneme.

Samotný pohovor, kde sedíte a odpovedáte na otázky je len zlomok toho čo obsahuje sebaprezentácia. Začína životopisom, pokračuje e-mailovou adresou, obsahom daného mailu, kvalitou Vášho portfólia – a končí pri tom, čo si na pohovor oblečiete a až na záver ide o to, čo na pohovore poviete.

Ponúkame Vám tu niekoľko dôležitých tipov:

  1. V životopise píšte pravdu. Ak ovládate len základy angličtiny, napíšte to. Ak však niečo uviesť nechcete lebo to nie je relevantné pre danú pozíciu, môžete to vypustiť.
  2. Zistite si všetko o firme. Je dôležité aby ste vedeli s kým idete na pohovor. Budete sa cítiť lepšie a druhá strana bude vidieť Váš záujem o prácu u nich.
  3. Pripravte sa na small talk a nezváväzný rozhovor. Viete tak uviesť seba ako človeka a svoje názory. Treba si však vždy zachovať úctu a pokoru.
  4. Buďte sebavedomí, ale nie arogantní. Prezentujte seba, svoje skúsenosti a zručnosti pokiaľ možno fakticky.
  5. Vždy majte otázku na záver.

Prajeme Vám úspešné pohovory.

Viac sa dozviete v našej klientskej zóne na školeniach „Moja práca a vzdelanie