1. Som na začiatku
Som začínajúci jeden rodič. Práve tu nájdem skupinovú prácu s rodičmi, ktorí sa ocitli sami, prípadne sú v rozvodovom konaní, čelia ohrozeniam, sú pod tlakom, nemajú skúsenosť. Dostanú odporúčania – návody, ako toto životné obdobie lepšie zvládnuť (psychicky, fyzicky, finančne, právne). Tento program nemá terapeutický účel, ale zameriava sa najmä na zdroje a skúsenosti.
2. Neviem sa vymotať
Hoci nemôžeme túto situáciu zmeniť, náš postoj k nej však áno. Certifikovaní koučovia, psychológovia poskytujú odbornú pomoc. Ľahšie prevedú rodiča cez toto životné obdobie, dodajú mu nadhľad tak, aby dokázal nájsť riešenie a lepšie prešiel aj so svojimi deťmi týmto životným štádiom.
3. Potrebujem sa rozprávať
V rámci skupinovej práce sa zaoberáme životnými situáciami, ktoré potrebujú riešiť rodičia, sami vychovávajúci svoje deti. Spoločne máme príležitosť zdieľať svoje skúsenosti a získať nové nápady jeden od druhého. Tiež si uvedomujeme, že nie sme sami s našimi problémami. Prax skupinovej psychológie má pomôcť účastníkom získať dostatok empatie a pozornosti a byť schopní zvládať toto stresom sprevádzané obdobie.
4. Ako komunikovať s ex
Pre rodičov, ktorí by chceli zlepšiť a rozvinúť vzájomnú komunikáciu a spoluprácu pri výchove detí so svojím bývalým partnerom.
5. Právne poradenstvo/Mediácia
Poskytujeme bezplatné právne poradenstvo pre rodiča, ktorý čelí náročnému životnému obdobiu. Bezplatné poradenstvo poskytuje 20-minútové konzultácie v závislosti od zložitosti problému. Nereprezentuje právne zastúpenie. Bezplatné poradenstvo, poskytované právnikmi a advokátmi spolupracujúcimi s nami, môže byť použité len prostredníctvom JEDEN RODIČ, n. o.
6. Nastavenie rodinného rozpočtu
Návody a rady, ako si nastaviť, udržať rodinný rozpočet z jedného príjmu. Finančná gramotnosť pre jedného rodiča. Ako deti viesť k finančnej zodpovednosti.
7. Dobrovoľníci pomáhajú
Nájdi svoju babku, svojho dedka. Niekedy sa rodinné spojenia pretrhnú aj medzi starými rodičmi. Babka a dedko sú ďaleko, alebo nemajú o vnuka či o vnučku už taký záujem. Preto spájame dobrovoľníkov seniorov, dobrovoľníkov z radov zamestnancov z firiem a jedno rodičov. V mestách je toto spojenie veľmi potrebné a užitočné. Vzájomná výpomoc je prospešná. Predstavuje opatrovanie detí, doučovanie detí, vzájomnú pomoc v domácnosti, trávenie spoločného času.