Sledujte nás

Krásny Deň matiek

Dnes máme Deň matiek. Druhá májová nedeľa už tradične patrí mamám.

Pripravila som pre nás mamky článok o tomto sviatku. Verím, že vás i týchto časoch povzbudí. Dovolím si byť viac osobnejšia, ako zvyčajne bývam. Tento rok je veľmi zvláštny, na jednej strane zo všetkých strán na nás osamelých rodičov prichádzajú ohrozenia, ale na druhej nám je dovolené venovať sa našim deťom, tak ako nikdy predtým. Vychutnávať a znova si všímať vlastnosti našich detí, na ktoré sme v kolobehu denných povinností zabudli, stali sa nám všedné a prestali sme si ich všímať. Možno v nich uviďte svojich rodičov, možno ex alebo aj seba. Prajem vám, aby ste v nich uvideli tie vlastnosti, ktoré vás spájajú. Navzájom sa dopĺňate a vytvárate jeden celok, rodinu. A to je to úžasné čo nám toto obdobie mohlo priniesť.  

Ako a kedy vznikol Deň matiek

V tomto sviatku sa odzrkadľuje jedinečnosť a nenahraditeľnosť matky. Jeho začiatky siahajú až do čias antiky. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek už pred narodením Krista. Bývali to súkromné malé slávnosti pokračovateliek rodu, konali sa na počesť bohyne Rhey , matky všetkých bohov. V 17. storočí začali uznávať tento sviatok v Anglicku. Nazývali ju aj Nedeľou matiek. V tom období v krajine pracovalo veľa detí celý deň, od rána do večera, bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby navštívili rodičov. Na prelome 19. a 20. storočia máme prvú zmienku o Dni matiek. Sviatok však oficiálne vznikol v roku 1914 v USA, ako spomienka na matku 11-tich detí, Annu Reevesovú, ktorá bojovala za práva matiek počas občianskej vojny. U nás sa tento sviatok zaviedol až po Nežnej revolúcii, 1989.

Matky na Slovensku

U nás máme vyše stotisíc matiek, ktoré žijú so svojimi deťmi sami. Tieto jednorodičovské matky, ktoré sa rozhodli žiť sami alebo ich prinútil osud, to v dnešných časoch krízy spôsobenej pandémiou nemajú naozaj jednoduché. Matky, ktoré sami živia svoje rodiny. Matky, ktoré boli prinútené  ostať na očr. Matky, ktoré boli prepustené, alebo nemajú prácu, alebo sa im úplne zastavilo podnikanie. Ale aj matky, ktoré museli denne chodiť do práce, aby uživili svoje rodiny. Tieto matky sú v dnešných časoch najviac ohrozené. Ohrozené chudobou, ale najmä sociálne a spoločensky. Ich schopnosť prežiť v dnešných časoch hraničí so zázrakom. Štát im legislatívou a sociálnou politikou nevychádza v ústrety. Nejde pritom len o ľudí odkázaných na sociálne dávky, ale najmä ide o ekonomicky aktívnych rodičov zo strednej vrstvy. Viem a veľmi silne to v našej organizácií JEDEN RODIČ, vnímame. Situácia nie je jednoduchá, ani nijako ľahká. Denne k nám prichádzajú príbehy z rodín, ktoré majú prázdne chladničky a taktiež peňaženky. Mamky, ktoré sú na pokraji zúfalstva a nevedia čo majú urobiť. Tatkovia, ktorí by aj šli pracovať, ale nemôžu. O to viac mi je ľúto, keď sledujem vyjadrenia ako politikov, tak aj hovorcov, a ľudí z komunikačných oddelení, ktorí vypúšťajú zo seba množstvo prázdnych viet a myšlienok na tému pomoci jednorodičovským neúplným rodinám. Hovoria všeobecne o pomoci rodinám. Hanbia sa priznať si, že jednorodičovským rodinám sa nikto v štáte nevenuje.  Nevedia nás uchopiť, nevedia nás zaškatuľkovať do tabuliek, definícií a právnych formulácií. Sme pre tento systém neuchopiteľná skupina voličov. Minulá vláda nám tvrdila, že nevedia ako by identifikovali jednorodičov a následne upravili sociálny systém na Slovensku. Nová vláda má teda veľkú príležitosť túto situáciu zmeniť a mohla by začať už konečne razantne konať. Tých možností je veľa, už len keby začali s požiadavkami, ktoré sme uviedli v otvorenom liste a v spoločnej výzve s viac ako 80-timi organizáciami. Preto je potrebné, aby sme o našich potrebách hovorili, aby sa nám jednoduchšie žilo a naše deti mali lepší život.

 

Ak ostanete v živote na všetko sami, tak .... vám nastáva životom skúšané obdobie, ktoré nevieme ako bude dlho trvať. Práve dnes, na Deň matiek, si mamky, ktoré sami vychovávajú svoje deti zaslúžia dvojnásobne uznanie, lebo matky, nositeľky života si štát predsa váži, a to nie len počas sviatkov.

 

Odkaz pre otcov

Je tu priestor ešte pre niekoho, a to sú tí ktorí z nás urobili matky. Súčasná kríza rodiny, ktorá trvá už dlho dáva priestor pre silnejúce hlasy otcov. Otcovia sú takí, aj onakí. Nehádžeme všetkých do jedného vreca. Tí ktorí sa snažili a ich polovičky to s nimi už nevedeli vydržať, lebo si ich napríklad  nevšímali, lebo v tom čase ich muži boli tak silne zameraní iba na svoju robotu a kariéru, a tak málo sa venovali rodine a už vôbec nie svojej žene. A tí dnes silne túžia po svojich deťoch, lebo sa prebrali a uvedomili si o čo prišli, a že jediné čo po nich v živote zostane sú deti.

Ale sú tu aj tí otcovia, ktorí sa v živote stratili. Či už prepadli alkoholu, drogám, ezoterike, alebo inej nákaze. Tak tí sa na všetko vykašlali. Nechali po sebe spúšť, neporiadok, dlhy a kto vie čo ešte. S týmito je ťažko. Veľa matiek kvôli práve takýmto spoločenským nepodarkom ostalo na ulici, alebo v krízových centrách. Príbehy, ktoré nám matky píšu sú smutné, kolega dobrovoľník niekedy až plače, a to je muž.

Chcem niečo pekné napísať pre vdovcov. Sem tam si zavolám s mužmi, jednorodičmi,  ktorí nabrali odvahu a napísali nám. Títo muži stále milujú svoje polovičky. Tieto rodiny boli rozdelené, prišla smrť. V týchto mužoch hnev nieje, lebo ich láska odišla zo sveta a oni tu ostali a sami vychovávajú deti, sami to dávajú.

Práve dnes je priestor pre mužov, aby sa poďakovali svojim ex za to, že im priniesli na svet život – ich deti. Milí muži, ak máte úctu v sebe, tak sa povzneste nad hnev a smútok z rozpadu vlastnej rodiny a povedzte  svojej ex „Ďakujem Ti za deti, ktoré si mi priniesla na tento svet“. A tí, ktorí to ešte cez všetky hnevy sveta stále nedávajú, tak by to mohli aspoň z pohodlia gauča nahlas vysloviť.  

Čo by mohli dať matky matkám

Či ste mama v meste alebo na dedine a nemá vám kto povedať ďakujem. Nemáte pri sebe niekoho kto si na vás spomenie, alebo sú vaše deti ešte malé a neuvedomujú si tento deň, alebo sa na vás hnevajú, skúste to urobiť takto.

Poďakujte sa vy sama sebe. Nahlas si povedzte, ďakujem. Poďakujte sa za odvahu, cit, tvorivosť, jemnosť a lásku, ktorú v sebe nosíte. Možno ste tieto ženské vlastnosti prestali používať, lebo teraz vo vašom živote na ne niet priestor. Nemáte čas na vymyslenie alebo vytvorenie pekných kreatívnych vecí. Nemáte toľko času na hry s deťmi, alebo chuť len tak tancovať. Realita je však taká, že práve osamelé matky by mali cieľavedome pracovať so všetkými ženskými vlastnosťami, aby nezmužneli a ostali zdravé a ženské. Aspoň na chvíľku to skúste. Doprajte si to dnes. Vyparáďte sa, nalíčte sa a usmievajte sa. Ani netušíte ako nám úsmev pristane. Ak vo vás stále niečo bojuje, možno vám pomôže uvedomenie si, že práve vy ste dostali dar v živote byť mamou. Veď koľko žien by chcelo a nemôže.

Máme pre vás ešte malý darček. Keďže každá sme iná a originálna, pripravili sme pre vás v spolupráci s Materskými centrami výber omaľovánok a pracovných zošitov, ktorý si môžete stiahnuť. Tento set obsahuje až 12 strán zábavy, ako pre malé tak, aj väčšie deti. Pomôžu vám  vycibriť grafomotoriku, počítanie, komunikáciu, no aj spoznávanie okolitého sveta. Ak sú deti väčšie a zvládnu to už sami, tak vy si dajte gaučing a relaxujte. Pekný a pokojný sviatok vám  želáme.

Veľa zdravia, Tím JEDEN RODIČ.

Lepší život pre nás a naše deti.

Ak ste jednorodič a našli ste sa v tomto príbehu, dajte nám o sebe vedieť. Spoločne sa pokúsime dosiahnuť zmenu. 

Registrovať sa >

Transparentný účet
JEDEN RODIČ, n.o.: 
SK0783300000002801833618

Transparentný účet vedený vo Fio banka, a.s.
PODPORILI NÁS
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram